Ako sa z účastníkov konania stali účastníci mediácie.
Exmanželia
Život je riešenie problémov. (Karl Popper)
Dedinka pri Trnave, rozvod ktorí sa vliekol už večnosť sa konečne skončil. Nastal však daľší problém – delenie bezpodielového spoluvlastníctva. Majetok bol pomerne slušný – väčší rodinný dom s takmer 20 árovým pozemkom, 10 hektárov ornej pôdy, byt v Bratislave, dva autá, hydinová farma. No a klasický problém – exmanžel - podnikateľ, exmanželka - žena v domácnosti a s tým súvisiace väčšie nároky exmanžela na majetok.
„Ja som všetko zarobil po revolúcií, moja žena len behala za chlapmi a o nič sa nestarala.“ Samozrejme pri podobnom prístupe bolo nemožné sa dohodnúť a obaja si najali advokátov, ktorí sa obrátili na súd. Po pol roku bolo vytýčené prvé pojednávanie, ktoré bolo odročené pre chorobu jedného z advokátov, na druhom pojednávaní sa zasa nemohol zúčastniť exmanžel pre objektívne rodinné problémy so svojou matkou na východe Slovenska. Treba zdôrazniť, že pojednávania boli odročené z objektívnych dôvodov, ani z jednej strany nebola snaha o obštrukcie.
S myšlienkou použiť mediáciu prišiel exmanžel, ktorý sa s ňou oboznámil z rozhlasovej besedy počas cesty autom. Okamžite informoval svojho právnika, ktorý túto možnosť poznal a privítal ju. Horšie to už bolo s advokátom druhej strany, starším pánom, ktorý nevidel dôvod, prečo by do jeho remesla mal „fušovať“ niekto tretí. Napokon sa však nechal svojou mandantkou presvedčiť, aby to aspoň skúsili. Mediačné konanie sa uskutočnilo za účasti právnych zástupcov a malo prekvapujúco rýchly priebeh – už na druhom stretnutí podpísali mediačnú dohodu (koncipovali ju samotní advokáti). Okamžite bola predložená príslušnému sudcovi, ktorý ju schválil. Obe strany tak okrem promptného vyriešenia problému ušetrili 30 % zo zaplateného poplatku.
A ešte niečo. Zásluhou mediácie začali bývalí manželia spolu po roku rozprávať a z dovtedy súperiacich protivníkov sa zmenili na normálne komunikujúcich ľudí. Aj takto sa môže končiť mediácia...
1) Ak to povaha vecí prípúšťa, môžu účastníci skončiť konanie súdnym zmierom. O zmier sa má súd vždy pokúsiť. Súd môže odporučiť účastníkom, aby sa pokúsili o zmier mediáciou.
2) Súd rozhoduje o tom, či zmier schvaľuje, neschváli ho, ak je v rozpore s právnymi predpismi. V takom prípade súd po právoplatnosti uznesenia pokračuje v konaní.
3) Schválený zmier má účinky právoplatného rozsudku. Rozsudkom však môže súd zrušiť uznesenie o schválení zmieru, ak je zmier podľa hmotného práva neplatný. Návrh možno podať do troch rokov od právoplatnosti uznesenia o schválení zmieru.
§ 99 Občianskeho súdneho poriadku
Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky
Ponúkame Vám profesionálne služby - Mediátor - Mgr. Rastislav ZIMA
Ak mate záujem prekonzultovať konflikt alebo spor, neváhajte a kontaktujte nás kedykoľvek.